CPAP czy BIPAP – na czym polegają różnice?

Wszystkie przyrządy zaprojektowane do leczenia współczesnych schorzeń oddechowych funkcjonują w podobny sposób. Narzędzia tego typu mają za zadanie podtrzymywanie oddechu, który jest niekiedy zaburzony w czasie snu – nawet jeżeli nie jesteśmy tego świadomi. Odpowiedzialne za prawidłowe działanie aparatu pompy bazują na mechanizmie wtłaczania powietrza do dróg oddechowych, co umożliwia utrzymanie ich w stanie otwarcia.

W sklepach oferowane są nam obecnie różnego rodzaju aparaty ciśnieniowe, a pośród nich wyłaniają się dwa główne rodzaje: CPAP oraz BIPAP. Typowy aparat CPAP produkuje powietrze pod pewnym cienieniem, które wdmuchiwane jest do dróg oddechowych. Utrzymując je w stanie otwartości, zapobiega zapadaniu się miękkich tkanek i w ten sposób bardzo skutecznie zwalcza problem bezdechu. Powietrze z otoczenia jest pompowane poprzez aparat pod niezmiennym ciśnieniem, niezależnie od fazy oddechu. Aparat BIPAP natomiast automatycznie harmonizuje się z cyklem oddechowym człowieka – w trakcie wdechu ciśnienie powietrza jest w tym przypadku stosunkowo wyższe. Taki schemat działania odciąża nasze mięśnie oddechowe oraz gwarantuje większy komfort snu.

Istotnym czynnikiem, determinującym skuteczność obu rodzajów kuracji, jest właściwe dobranie maski. Jeśli nie przystaje ona hermetycznie do twarzy, powietrze generowane przez urządzenie przechodzi poprzez nieszczelności, zamiast dostać się w pełnej objętości do układu oddechowego. Tym samym terapia przestaje być skuteczna.

Istotną różnicą między modelami CPAP a BIPAP jest bez wątpienia ich ostateczny koszt. Urządzenia BIPAP wykazują większą złożoność technologiczną, a w efekcie musimy oczywiście więcej za nie zapłacić. Należność z pewnością przełoży się jednakże na komfort rehabilitacji, a w wypadku pacjentów mających pewne kłopoty z zaadaptowaniem się do formy CPAP – także na efektywność.