Czujnik zalania – tak zabezpieczysz swój dom przed skutkami przecieków

Żyjemy w pośpiechu – chcielibyśmy mieć więcej czasu, dlatego wstawiamy pralkę lub zmywarkę do naczyń, gdy nie ma nas w domu. Niestety, awarie dotyczą również sprzętów prosto z salonu, a podobne zdarzenia mogą pojawiać się w całej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na pomoc przychodzi czujnik zalania.

W czym nam pomoże czujnik zalania?

Czujnik zalania to zestaw układów w obudowie z czułymi wskaźnikami na kablu, który lokalizuje rozszczelnienia rur i wycieki. Dzięki temu można uchronić się przed odkryciem przykrej niespodzianki – gdy wrócimy do mieszkania. Nawet jeśli świeżo po remoncie z wymianą rur i korzystamy z nowych sprzętów z podłączeniem do wody, jeszcze nie mamy gwarancji, że nie przydarzy się nam niszczący mienie Armagedon z wodą w roli głównej. Wszak drobny wyciek może sporo nabroić.

Trudno wyobrazić sobie dom, w którym czujnik zalania nie znalazłby zastosowania. Można go zastosować w dowolnym wnętrzu, nie tylko w najnowocześniejszych budowlach z inteligentnymi systemami. Przeciwnie, dużo bardziej jest potrzebny w bardziej leciwych mieszkaniach, narażonych na większe ryzyko nieszczelności i przecieków. Kolejnym skutkiem będzie to, że na murze pojawi się ślad zagrzybienia, który przynosi brzydki zapach i staje się dla ludzkiego organizmu bombą z opóźnionym zapłonem. Dołóżmy perspektywę drogich napraw, gdy dojdzie do zalania mieszkania nie tylko swojego, ale i sąsiada. Trudne i lejąca się woda sprawiają, że niekiedy niemożliwe jest uratowanie części wystroju i sprzętu domowego.

Jak wybierać czujnik zalania?

Skuteczny czujnik zalania powinien spełniać kilka warunków, które musimy dobrać do rodzaju powierzchni użytkowej i swoich preferencji. Zalicza się do nich rodzaj zasilania – baterię lub przewód 230 V. Kolejno przedział wartości cieplnych, który powinien być dopasowany do środowiska pracy. Ważna jest odległość sondy na kablu od miejsca zalania, jak i możliwość instalacji dodatkowych czujek.

To, na jaki czujnik zalania się zdecydujemy, może utrudnić wielki wybór wśród typów i modeli. Gdy mimo wielu poszukiwań klient nie potrafi podjąć decyzji może skierować swoje kroki w stronę wyszukiwarki, by zestawić z sobą różnorodne produkty.