Jakie są rozwiązania by rozplanować niezbyt dużą działkę budowlaną?

Wartość działek budowlanych w miastach i miasteczkach nie będą spadać dlatego nasze posesje są i będą coraz to mniejsze. Wielu architektów musi rozwiązać dylemat jak Twoją przestrzeń ogrodzie miejskim urządzić funkcjonalnie i atrakcyjnie.

Najważniejsze jest dobre zaprojektowanie przestrzeni. Jedno jest pewne: domek nie pozostawia wiele miejsca, a wokół elewacji zostają kawałki małej działeczki do wykorzystania. By powalczyć na tych terenach trzeba to dobrze rozważyć, aby wygospodarować miejsce na rabatkę kwiatową, podjazd dla samochodu i skrawek do wypoczynku, gdzie wspólnie usiądziemy i w miłych nastrojach spotkamy się przy grillu. Plan ustawienia tych miejsc będzie uzależniony od modelu budynku, jego rozmiaru oraz elewacji, wszystko musi być to przeanalizowane i być spójne.

Warto skorzystać z geometrii aby ogółem stanowiło to pewną całość. Warto założyć, że musi być nie tylko ładny, lecz też wygodny, zatem należy pomyśleć o przestrzeni do gier, wygospodarować skrawek trawy, czy kosteczki wraz z koszem do gry albo bramką. W tym miejscu, szczególnie najmłodsi będą ochoczo spędzały każdą chwilę oraz nie będzie straszna im monotonia.

Przygotowywanie ogrodów, zwłaszcza tych skromnych to dla każdego projektanta realne wyzwanie. Nawet wyjątkowo kompetentnego. Warto z wyczuciem najmować podwykonawców. Konkurencja jest i będzie ogromna, skoro np. tylko na hasło ogrody łódź, firm ogrodniczych wyskoczy ogromna ilość.
Jeśli chodzi o tworzenie ogrodu a także wybór roślin jakie posadzimy, ro również warto wiele kwestii rozważyć Należy wsadzić kwiaty takie, aby kolorystycznie i kształtem komponowały się z elewacją i kształtu domu. Nikt chyba nie planuje w małym ogródku, przy odpowiednio małym domku, posadzenie choinki ogromnej na 4 metry. Nie należy popadać w megalomanię i umieszczać tam coś tak wyróżniającego się.

Najdoskonalszymi roślinami, jakie zawsze się odnajdą w wąskich ogródkach były i są: modrzew w postaci kulistej. Akurat nie jest to drzewo, które szczególnie wysoko urośnie. Zazwyczaj trzyma swoją wielkość.  Można przecinać ją i uformować.  Morwa biała, która rośnie wyjątkowo szybko, jednak wygląda przepięknie oraz doskonale się prezentuje. Również brzoza brodawkowata jest wyjątkową ozdobą w jakimkolwiek ogrodzie.

Dodatkowo dobrym planem są żywopłoty wszelkiego typu oraz winorośle zasłaniające nas od oczu sąsiadów czy ulicy. Z pewnością jest to po prostu niesłychanie funkcjonalne