Porada prawnika i psychologa bez opłat – jak je znaleźć?

Doświadczenie podpowiada, że im szybciej otrzymamy wsparcie w dramatycznej sprawie, tym lepsze będą widoki na jej pozytywne rozstrzygnięcie. Powyższa regułą zdaje się obowiązywać wówczas, gdy nieodzowna jest pomoc prawnicza, co często jest równoważne z dodatkiem interwencji psychologa. Gdzie szukać pomocy w przypadku kłopotów?

Niezbędne wsparcie zapewni Niebieska Linia – telefon zaufania

Droga, na której na 100 procent nie utkwimy samotni z naszymi problemami, to punkt interwencyjny Niebieskiej Linii. Gdy mamy kłopoty i potrzebujemy realnej pomocy bądź nawet rozmowy, warto zadzwonić pod nr 116 123. Niebieska Linia to wypróbowany standard postępowania, który przyszedł na ratunek bardzo wielu ludziom w trudnych momentach ich życia. Najlepiej jest znać także alternatywny numer Niebieskiej Linii: 800 12 00 02 z dyżurną załogą, która jest kompetentna, by odpowiednio pokierować i pomóc w optymalny sposób. Jego przeznaczenie to porada dla wszystkich dotkniętych przemocą domową. Pierwszym rezultatem wykonania któregoś z numerów będzie pomoc psychologa, po czym dowiemy się, jak trzeba postępować dalej pod kątem działań prawnych.

Przyjdź do punktu bezpłatnej pomocy prawnej

Od początku 2019 roku w naszym kraju mamy wiele placówek z bezpłatną pomocą prawnika. Dzięki temu w razie problemów można sięgnąć po pomoc adwokatów, którzy nie oczekują za swoje usługi zapłaty. Coraz częściej gdy pojawiają się jakieś problemy, które powinniśmy omówić ze specjalistą, najlepiej jest wprowadzić w okno przeglądarki właściwą frazę (koniecznie z miastem, np. „adwokat sprawy rodzinne łódź„), gdzie znajdziemy specjalistów z wiedzą na temat, jak pomóc nam w naszej niełatwej sprawie. Gdy jednak nie znajdziemy pod taką frazą dobrego prawnika, który podejmie się zająć rozwikłaniem trudnego wyzwania, można poszukać lokalnego punktu porady prawniczej, a tu z na pewno otrzymamy poradę i wsparcie. Jeśli potrzebujemy adwokata, jesteśmy w finansowych tarapatach, powinniśmy orientować się, że powinni nam przydzielić obrońcę z urzędu.

Psychologiczne wsparcie w sieci

Jeżeli nie zamierzamy korzystać z pomocy Niebieskiej Linii, możemy poszukać pomocy psychologicznej w sieci. Tutaj sprawa jest nieco skomplikowana, jako że w Polsce strony tego typu nie są jeszcze zbyt popularne – ale zagraniczne strony posiadają funkcję tzw. słuchacza, który używa języka polskiego. Nie możemy mieć pewności, czy konsultujemy się z specjalistą, ale korzystający z podobnych serwisów doceniają okazję do powierzenia komuś swoich kłopotów. Pamiętajmy też o tym, że można odwiedzić swojego lekarza i otrzymać skierowanie do psychologa – w tym wypadku jego usługa będzie nieodpłatna.