Zieleń przez cały rok – ogród zimowy na wyciągnięcie ręki

Kto nie chciałby długich wieczorów przeżyć podczas zimowych tygodni blisko zieleni, ale nie rezygnując z prywatnego azylu. Ponadto mnóstwo osób chce zwyczajnie zwiększyć metraż swojego mieszkania. Najlepszym wyjściem z impasu będzie postawienie zadaszonej oranżerii – tzw. ogrodu zimowego.

Ogród zimowy – co przede wszystkim trzeba zrobić?

Musimy być zdecydowani na to, jaką dokładnie funkcję będzie pełnić zabudowa. Możemy wyodrębnić odmienne typy ogrodu zimowego: ciepły oraz zimny. To właśnie od tego wyboru pochodną będzie kwota całości, a także konstrukcja. Istotne są też możliwe usytuowania oranżerii wobec strony świata. Pokój dzienny od strony ogrodu zawsze będzie najlepszym pomysłem przez przedłużenie widoku na piękny pejzaż.

Ogród pod dachem – gdzie najlepiej go urządzić?

Kierunek od południa wyróżnia się tym, iż jest on mocno nasłoneczniony o każdej porze roku. Do tego stopnia, że najbardziej gorącolubne krzewy będą tu mieć rewelacyjne miejsce do wegetacji. Jednak mając na uwadze podwyższoną intensywność docierania promieni słonecznych, może wymagać montażu szyb przeciwsłonecznych i skutecznej wentylacji. Podobnie będzie z przeszklonym ogrodem od wschodu, chociaż na 100 proc. będą teraz słabiej niż na południowym odpowiedniku wpływać na niego promienie słoneczne. Ogród pod dachem od strony zachodniej jest najbardziej pod wpływem słońca po południu, natomiast od północy legitymuje się mocnym zacienieniem. Większość roślin będzie narażonych na niedobór promieni słonecznych, a sztuczne światło może słono kosztować.

Nie zapomnij o tym, gdy planujesz ogród zimowy

Gdy ogród zimowy już jest powinno się aranżować go zgodnie z założoną uprzednio rolą. Niezależnie od stylizacji idealnym pomysłem na wykończenie podłogi okaże się ceramika. Intensywne działanie słońca wytrzymają bez problemu technorattanowe meble. Należy także zadbać, by nieopodal znalazły się przytulne okrycia. Jedynie od ciebie zależy, jak wykorzystasz swoje nowe, zapierające dech w piersiach pomieszczenie. Rewelacyjnie brzmi pomysł przekształcenia ogrodu na jadalnię. Właściwie potrzebny będzie tyko porządny drewniany stół i komplet mocnych krzeseł – efekt biesiadowania na łonie natury także zimą zachwyci zaproszonych gości. Na wieczór ważne będzie światło dopasowane do stylistyki oranżerii.