Ten support powinien trafić do łazienki dla osób z deficytem ruchowym
Trudno pomyśleć o łazience dla niepełnosprawnych lokatorów bez specjalnego wyposażenia. Osoby z deficytem ruchowym wymagają szerszego wejścia, rozległej przestrzeni na operowanie wózkiem, dodania muszli klozetowej i minimum jednej umywalki dla niepełnosprawnych. Liczy się jeszcze dodanie uchwytów oraz pozostałych rozwiązań pozwalającym niepełnosprawnym na ułatwione korzystanie z łazienki.
Ten support powinien trafić do łazienki dla niepełnosprawnych
Są cztery sposoby podziału akcesoriów do łazienki dla niepełnosprawnych:
• Rodzaj konstrukcji – poręcze dla niepełnosprawnych proste, łukowe i kątowe, oprócz tego krzesła do prysznica, podobne urządzenia i taborety łazienkowe
• Rozmiar profilu – między 200 a 350 mm.
• Z czego wykonane – stal wysokiej jakości lub alternatywne tworzywa, np. aluminium
• Kolor i wykończenie – faktura stali błyszcząca lub matowa, malowana proszkowo na biało lub w mniejszym stopniu na alternatywne kolory
Poręcze dla niepełnosprawnych – jest w czym wybierać
Wśród poręczy dla osób niepełnosprawnych można wymienić:
Uchwyty proste
Z szerokim wachlarzem zastosowań, niedrogie poręcze proste okazują się najpopularniejszymi uchwytami dla niepełnosprawnych. Stanowią najczęściej przyjmowaną grupę rozwiązań podczas projektowania lokalu dla niepełnosprawnych. Różne punkty w łazience mogą stać się miejscem ich montażu – mogą znaleźć się przy umywalce, wannie, kabinie prysznicowej czy przy WC. Zwykle proste poręcze dla niepełnosprawnych na długość liczą sobie pomiędzy 30 a 80 cm, a potem 160 cm z opcjonalną podporą. Kierunek montażu prostych poręczy dla osoby na wózku jest obojętny – pionowy lub poziomy.
Uchwyty łukowe
Wyróżniają się półokrągłym profilem gięcia. Na ścianie czy podłodze – poręcze łukowe montuje się w obu miejscach. W obu przypadkach można zastosować konstrukcje uchylne bądź stałe. Dobrze sprawdzają się w przypadku konieczności wykonywania manewrów na wózku. Dlatego montuje się je przy ubikacji. W przypadku gdy gdzieś stwierdzimy uchybienia w strukturze ściany, powinniśmy w tym miejscu wstawić poręcze dla niepełnosprawnych łukowe uchylne. Usytuowanie przy WC stwarza opcję podniesienia uchwytu, dzięki czemu osoba na wózku otrzymuje większe pole wykręcania.
Poręcze umywalkowe
Dla niepełnosprawnych mocuje się je właśnie przy tej części armatury. Da się montować je z prawej lub z lewej strony, aczkolwiek do każdej z nich jest przeznaczona inna forma – przed zamontowaniem przeczytaj instrukcję.
Poręcze kątowe
Cechują się ciasnym zagięciem pod kątem prostym lub rzadziej pod innymi kątami. Mocuje się je w rozmaitej lokalizacji, zależnie od potrzeb. Trzy z czterech występują w w lewo- i prawostronnej odmianie: wannowo-prysznicowe, ścienno-podłogowe, kątowe do WC. Jest jeszcze poręcz kątowa prysznicowa, która ma jedną postać.