Agencja pracy za granicą – czy jest się czego obawiać?
To prawdziwe centrum to fachowy personel, zajmujący się pośrednictwem pracy na terenie Polski i w Europie. Ten podmiot funkcjonuje w dwóch kierunkach. Przeważnie mobilizuje osoby szukające pracy w jej zdobyciu, a z drugiej wspiera pracodawcę w pozyskaniu idealnego podwładnego.
Co tak naprawdę robi agencja pracy za granicą?
Zajmując się sferą Human Resources, agencja pracy staje się podmiotem obsługującym ten obszar ludzkiej aktywności. W gestii agencji pozostaje udział wraz władzami firm w procesie odnajdywania idealnych kandydatów do pracy. Pomoc ta nie ogranicza się jedynie do sprawdzania anonsów, ale sprawa polega na przeprowadzeniu selekcji i wyboru kandydatów spełniających konkretne wymagania. Właściciele agencji pośrednictwa pracy szukają według oczekiwań zleceniodawcy najlepszego modelu pracownika, by umiejętności i kompetencje w jak największym stopniu pokrywały się z wymaganiami stawianymi przez przedsiębiorstwo tworzące miejsca do zatrudnienia. Także osoby aktywnie poszukujące pracy znajdą pomoc ze strony agencji. Według ich kwalifikacji i znajomości zagadnień w danym zawodzie są wyszukiwane dopasowane propozycje zatrudnienia, pokrywające się z curiculum vitae kandydata. Osoba poszukująca pracy może liczyć na wsparcie agencji w swojej sprawie i zalecenia dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej.
Agencja pośrednictwa pracy – na co zwrócić uwagę?
Agencja zatrudnienia musi figurować w spisie i posiadać zezwolenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.Powinna budzić czujność i wymaga sprawdzenia również lista zagranicznych kontaktów agencji zatrudnienia, będąca trzonem jej oferty. Ponadto to podmiot, który nie może wymagać żadnych kaucji, zaliczek, itp.. Jedyne wyłączenie stanowią koszty skierowania do pracy. Przed podpisaniem umowy z agencją pośrednictwa pracy należy skrupulatnie poznać jej zawartość. Zamiast poprzestać na przejrzeniu tekstu, należy kilka razy sprawdzić zapisy, na jakie się zgadzamy. To najważniejszy moment ze względu na kruczki prawne, które mogą zmienić sens dowolnego punktu w kontrakcie. Gdy mamy wątpliwości należy zadawać pytania, a jeśli pojawiają się jakiekolwiek uwagi, każące wątpić w zgodność umowy z prawem, skonsultujmy się z prawnikiem.