Jakie są rodzaje dachówek ceramicznych i który z nich warto wybrać?
Każda dachówka ceramiczna to bardzo trwały, energooszczędny i bezpieczny materiał. Ogromnym plusem jest również forma samej dachówki, łącząca szykowny wygląd i przykuwający uwagę profil. Producenci oferują kilka rodzajów dachówki, zatem dobrze jest się z nimi zapoznać jeszcze przed zakupem. Być może okaże się to pomocne w wybraniu idealnej dachówki.
Dachówka ceramiczna – jak wybrać rodzaj do potrzeb i preferencji?
Dachówka ceramiczna ma wiele gatunków, a każdy z nich posiada przeróżne cechy, a także mnóstwo różnych kolorów oraz kształtów. Właśnie dzięki tak wielu odmianom pokrycia dachowe w domach są tak różne.
Ma nierównomierny, wydłużony kształt i jest złożona z dwóch fragmentów. Ma też dość charakterystyczny sposób montażu. Przy układaniu jako pierwsza na dach trafia „mniszka” z krawędziami obróconymi w górę, dopiero na niej ląduje „mnich”. Do układania dachówek potrzebne są łaty i specjalne klamry, które zapewniają stabilne i wytrzymałe ułożenie dachu. Po ułożeniu jest ozdobą dachu, ale niestety przez to jest droższa.
Dachówka ceramiczna typu karpiówka ma najdłuższą historię z obecnych na rynku gatunków jednak wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i też często widać ją na dachach budynków. Wyróżnia się przez swoje charakterystyczne ostre i proste krawędzie, a zarazem półkoliste zakończenia. Dachówka ta ma klasyczny kształt oraz jest lekko wydłużona, a jej powierzchnia bywa gładka albo żłobkowana. Taki rodzaj pokrycia dachu jest bardzo plastyczny, a dzięki temu bardzo uniwersalny. Taką dachówkę da się rozłożyć na dachu dwiema różnymi technikami: w łuskę bądź w koronkę.
Kolejny gatunek wyróżnia się formą przypominającą kształt litery S, to dachówka ceramiczna holenderka – model o wielu zaletach. Jest funkcjonalna i bardzo szczelnie pokrywa dach, a jednocześnie świetnie odprowadza wodę. Jej kształt umożliwia układanie na kilka sposobów.
Najbardziej rozpoznawalny gatunek to dachówka ceramiczna zakładkowa. Charakterystyczne wystające podłużne „zakładki” to jej znak rozpoznawczy. Wypukłości pozwalają na układanie dachówki warstwami. Bardzo często jest wykorzystywana jako uszczelnienie łączeń.
Dachówka ceramiczna nazywana marsylką to także dachówka zakładkowa, ale posiada podwójne wgłębienia, przez co nie da się pomylić jej z żadnym innym modelem dachówki.