Nie musisz być sam – pomoc czeka na osoby doświadczające agresji we własnym domu
Nie każdą sytuację życiową można wiedzieć przed faktem i nagle się okazuje, że życiowy partner to nasz nieprzyjaciel, a najmłodsi wplątują się w fatalne sytuacje. Co wówczas począć i skąd może nadejść pomoc?
Misja Niebieskiej Linii
Pierwszym działaniem w dramatycznych zdarzeniach związanych ze sprawami rodzinnymi powinien okazać się telefon na Niebieską Linię. Pod tą nazwą kryje się Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Numer na ogólnopolski telefon kontaktowy dla poszkodowanych przemocą w rodzinie to 800 12 00 02, a numer na kryzysowy telefon zaufania to 116 123. Należy zapamiętać te kontakty, jeśli w rodzinie stało się coś niewłaściwego, o czym trudno jest powiedzieć innym ludziom. Przecież doświadczenie nadużywania siły, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym we własnym domu to ogromna trauma i często brakuje odwagi psychicznej, by pójść z tym na policję lub prokuraturę, chociaż od razu tu należy przyjść po wsparcie w przezwyciężeniu problemu przemocy.
Pomoc dla mężczyzn, którzy też padają ofiarą przemocy
Mimo że mówimy o temacie, który jest zazwyczaj omijany, tak przez media, jak i przez samo społeczeństwo, musimy przypomnieć, że mężczyźni również padają ofiarą agresji. Dla tych, których dotyka przemoc w rodzinie, także funkcjonuje Niebieska Linia; równouprawnienie powinno sięgać każdego obszaru rzeczywistości, w tym wsparcia przysługującego dręczonym jednostkom, z tego powodu mężczyźni powinni otrzymywać taką samą pomoc jak kobiety. Najważniejsze, by podczas zgłoszenia przemocy, mężczyźni czuli się bezpiecznie i nie mieli poczucia, że są lekceważeni czy gorsi, gdyż stali się obiektem ataku.
Pomoc prawnika bez kosztów
W tej sytuacji może radować fakt, że od początku 2019 roku jest opcja dotarcia do zupełnie darmowej konsultacji u prawnika. Skutek jest taki, że także biedniejsze osoby otrzymają pomoc w sprawach, które wydają się dla nich nie do przejścia. Wystarczy przez okno wyszukiwarki pozyskać orientację (zamieszczając tam np. frazę „prawo rodzinne łódź„), gdzie znajdziemy prawników od prawa rodzinnego i równocześnie pracują w programie bezpłatnej pomocy prawnej. Jeżeli jednak obawiamy się, że zabraknie dla nas darmowej pomocy prawnej, warto poszukać inaczej, np. w stosownych oddziałach jednostek samorządu terytorialnego.