Mieszkanie dla niepełnosprawnych – jak je dokładnie przystosować ?

Inwalidzi, by istnieć bez zakłóceń, powinny mieć mieszkanie zaadaptowany do ich ograniczeń sprawnościowych. Jeśli na zewnątrz ich działanie przypomina uporczywe pokonywanie ścian, choć w płaszczyźnie osobistej należy im się życie w zamierzenie dobranych wymiarach. Jak powinny bytować pokoje, kuchnia a także łazienka dla niepełnosprawnych?

Wnętrza dla inwalidów – całościowa opinia

Jeśli aspiruje o wnętrza rzeczywiste do nabycia na rynku, względnie nie bywają wspomagające prośbom inwalidów. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o mieszkania o starszym rodowodzie, ale również o nowatorskie projekty. Jeżeli deweloperzy uwzględniają coś w nowych projektach, to tylko aspekty zgodne z przepisami prawa. Współczesne budownictwo to obszar, który wydaje się niespiesznie kroczyć za rzeczywistością. Projektowanie mieszkań dla niepełnosprawnych ruchowo jest potrzebą dość istotną. Stawia to przed projektantami zadanie, ponieważ zwykle potrzebne może się okazać wyburzenie części ścian działowych oraz postawienie kolejnych tak, żeby uzyskać większą powierzchnię. Kolejnym priorytetem jest likwidacja progów i zniwelowanie podłoża w każdym pokoju. Rzecz jasna, jesteśmy skazani na pracę specjalisty. Idzie jednak o tak ważną sprawę, że każdy, kto chce urządzić pomieszczenia dla osoby z niepełnosprawnością ruchową, powinien dokładnie wiedzieć, czego oczekuje, by móc rozliczyć wykonawcę z jego obowiązków.

Projekt mieszkania dla niepełnosprawnych – ważne warunki do zrealizowania

Poniżej parę punktów, jakie trzeba wykonać dla osiągnięcia względnej swobody poruszania się niepełnosprawnego po pomieszczeniach. Przede wszystkim warto skupić się na podstawach. Z konieczności nie uwzględniają one spersonalizowanych dostosowań, które zawsze należy wziąć pod uwagę. Bardzo istotną sprawą są wskazówki odnośnie komunikacji. Są to:

• rozstaw otworów drzwiowych – co najmniej 90 cm,

• przestrzeń do manewrowania wózkiem – to okrąg o średnicy co najmniej 130 cm, najlepiej jednak 150 cm,

• wysokości progów nie powinny być większe od 2 cm (najlepiej, gdyby w ogóle ich nie było ).

Obszar manewrowania wózkiem zawsze będzie zależeć od wymiarów pojazdu. Jego standardowe rozmiary to 56,5-69 cm w poprzek i 112 cm wzdłuż. Mamy jednak na rynku także nietypowe wersje.